A+ A A-

drevené podlahy

Masívne drevené parkety QUERCUS

  Rýdzo slovenský produkt

  Precízne spracovanie

  Bezkonkurenčná cena

  Podlahy i na mieru

  Od výrobcu priamo k Vám

      

 

 

 

 

 

Tajomstvo masívnych parkiet

Masívne parkety sú stálicou medzi drevenými podlahami a držia si titul najkvalitnejšej drevenej podlahy na trhu. Na rozdiel od viacvrstvových parkiet sú tvorené celým kusom kvalitného dreva, neobsahujú lepidlá, ani mäkkú drevenú dýhu. Ich hrúbka sa pohybuje od 8 mm až do 22 mm, vďaka čomu majú neprekonateľné tepelné a izolačné vlastnosti.

Nie nadarmo sa masívnej podlahe prezýva podlaha generácií. Jej životnosť sa totiž dokáže vyšplhať až ku sto rokom a je možné ju viacnásobne renovovať. Ak Vás teda parkety po niekoľkých rokoch omrzia, dáte ich jednoducho prebrúsiť, zvolíte si inú povrchovú úpravu a máte podlahu ako novú a s minimálnymi nákladmi.

Ak ešte váhate, či sú masívne parkety pre Vás správnou voľbou, pozrite sa na prehľad ich jedinečných vlastností:



Sú 100% prírodným, a teda i ekologickým výrobkom

Sú antistatické a antialergické

Majú hodnotný image a aristokratický pôvod

Sú teplé, pružné, prispôsobivé a priaznivo vplývajú na klímu miestnosti

Pri správnej údržbe si zachovajú svoj pôvodný vzhľad aj sto rokov

Majú skvelé tepelné a zvukové izolačné vlastnosti

Ľahko sa udržujú a sú značne odolné

Je možné ich viacnásobne renovovať



Masívne drevo je prírodný materiál, ktorý vnáša do domu pozitívnu energiu prírody. Nenabíja sa statickou energiou a pohlcuje negatívne žiarenie i vlnenie, vďaka čomu priaznivo pôsobí na zdravie a psychiku človeka.

Masívna parketová podlaha je teplá v zime a chladná v lete a tiež tlmí zvuky pochádzajúce zvnútra aj zvonku. Medzi ďalšie kvality patrí celková odolnosť masívnej parketovej podlahy, čo zaručuje jej dlhú životnosť ako v domácnostiach, tak aj na frekventovaných verejných miestach (múzeách, zámkoch, kaviarňach, galériách a ďalších). Masívne parkety nepodliehajú trendom, hodia sa ako do moderného, tak i klasického interiéru. Všetok čas a prostriedky, ktoré do nich investujete, sa Vám mnohonásobne vrátia.

Podľa čoho si vybrať tie správne parkety?

Existuje mnoho kritérií a preferencií, podľa ktorých je možné si vybrať tie správne parkety. Radi Vám s výberom pomôžeme a navrhneme individuálne riešenie.

Možnosti povrchovej úpravy masívnych parkiet

Masívne drevené parkety sa štandardne dodávajú bez povrchovej úpravy, ktorá sa aplikuje až v rámci montáže. Aby si naši zákazníci vedeli predstaviť výsledný výzor podlahy, pripravujeme vzorky parkiet v rôznych povrchových úpravách.

V rámci kategórie dubových paluboviek dodávame parkety už povrchovo upravené voskovými olejmi, či už farebnými alebo transparentnými. Samotná montáž sa v tomto prípade eliminuje len na lepenie a aplikáciu záverečnej vrstvy oleja.

Lak alebo olej?

Lak vytvára na parketách mikrofilm, ktorý uzatvára póry dreva, bráni mechanickému poškodeniu podlahy a čiastočne i negatívnemu vplyvu poveternostných podmienok. Na trhu je možné dostať rôzne podoby laku - extra lesklý, pololesklý, hodvábne matný alebo matný. Lakované podlahy sú nenáročné na ďalšiu údržbu, ale ich renovácia je zložitejšia. V prípade, že sa podlaha poškriabe alebo inak poškodí, je nutné ju znovu prebrúsiť a nalakovať. Ďalšou nevýhodou je, že na dotyk nie je cítiť drevo, ako keď si zvolíte podlahu olejovanú. 

Oleje a vosky predstavujú ekologickú variantu povrchovej úpravy, pretože obsahujú zložky na prírodnej báze. Umožňujú drevu dýchať a zvýrazňujú jeho prirodzenú kresbu. Nevytvárajú na dreve povrch ako u lakovanej podlahy, preto sú i na dotyk príjemnejšie, teplejšie, a s každým krokom cítite drevo. Výhodou olejovanej podlahy je, že prípadný škrabanec je možné lokálne opraviť a nie je taký viditeľný ako u lakovanej podlahy. Olej je relatívne nenáročný na údržbu, stačí len používať špeciálny prostriedok na olejovanú podlahu, používať pri upratovaní minimum vody, a nemusíte sa báť, že by sa olej z podlahy vymyl.

Montáž masívnych parkiet

Všetky naše parkety sú masívne, to znamená, že sú jednovrstvové, zložené z jedného kusu čistého dreva. Masívne parkety nie je možné robiť na tzv. klik systém, ktorý sa využíva u viacvrstvových parkiet zložených z veľkej časti z mäkkého dreva.

Masívne parkety sa celoplošne lepia na podklad, čo je často považované za ich nevýhodu oproti viacvrstvovým podlahám. Zo skúsenosti ale vieme, že väčšina podlahárov a predajcov odporúča lepiť všetky druhy drevených podláh, i viacvrstvových, a to z prostého dôvodu - aby sa predišlo riziku „klopkania“, vŕzgania, alebo nestabilite podlahy po niekoľkých rokoch. Predsa len, bez ohľadu na druh dreva, je to stále drevo, ktoré "pracuje". Klik systém spolu so špeciálnymi podložkami teda môžu zamedziť takýmto problémom v budúcnosti, stabilitu lepenej podlahy však neprekonajú.

Kvalitná montáž drevenej podlahy je základom pre krásu parkiet a ich dlhú životnosť. Patrí medzi najnáročnejšie montáže, preto sa odporúča využiť služieb kvalifikovaných podlahárov, ktorí disponujú jednak technologickým vybavením, a jednak skúsenosťami. Orientačná cena montáže sa pohybuje okolo 30 EUR za m2, je teda treba počítať s týmto nákladom ešte pred kúpou parkiet. 

Údržba masívnej parketovej podlahy 

Na údržbu masívnych parkiet stačí vysávanie alebo umývanie mopom s minimálnym množstvom vody. V prípade olejovanej podlahy odporúčame použitie špeciálneho koncentrátu, ktorý zabráni vymývaniu oleja (príkladom môžu byť čistiace prostriedky od značiek Bona alebo Carver, nájdete ich i v našej ponuke). Vďaka nízkej prašnosti masívnej podlahy je nutné opakovať tieto činnosti len 2 až 4 krát za mesiac.

Po položení masívnych parkiet na podlahu alebo podkladovú vrstvu sa odporúča dodržať niekoľko zásad pre zachovanie krásneho vzhľadu a dosiahnutie čo najdlhšej životnosti podlahy:

1. Čerstvý lak nechajte 2 až 3 dni dôkladne vyzrieť, než po podlahe začnete chodiť. Čím viac budete parkety v prvých dňoch šetriť, tým dlhšia bude životnosť laku. V prípade iných druhov povrchových úprav ako je olejovanie, morenie a ďalšie, sa táto doba môže významne líšiť, a preto odporúčame konzultáciu s podlahárom.

2. Po nanesení finálnej vrstvy laku nevystavujte parkety silnému tlaku po dobu 8 až 14 dní. Nábytok a koberce, pokiaľ je to možné, inštalujte až po 8 až 14 dňoch. V prvých dňoch parkety len vysávajte. Prvé čistenie vlhkým mopom je vhodné až po 14 dňoch. Používajte vlhký mop len tak, ako je nutné. Po 8 dňoch od nanesenia finálnej vrstvy laku aplikujte ochranný prostriedok, odporúčaný výrobcom laku. Zmierni trenie pri chôdzi a zamedzí vzniku stôp po podrážkach.

3. Nohy nábytku, obzvlášť sedacieho, odporúčame podlepiť podložkami. Tým sa zabráni poškriabaniu laku. Dbajte tiež na druh materiálu, z ktorého sú vyrobené kolieska na nábytku. Mali by byť z mäkkého materiálu, ktorý súčasne nezanecháva stopy na parketách.

4. Pod pojazdný kancelársky sedací nábytok sa odporúča uložiť plastové podložky, tzv. chairmate. Tie zmenšia tlak na podlahu. Pred vstupom do interiéru odporúčame umiestniť hrubé a jemné čistiace zóny, ktoré zabránia prenosu nečistôt a vlhkosti z exteriéru.

5. Pre dlhú životnosť parkiet je pomerne dôležitá priaznivá klíma. Optimálna izbová teplota je 20 až 22°C a ideálna vlhkosť vzduchu sa pohybuje od 55 do 65%. Táto klíma je tiež zdravá pre človeka.

6. Parkety sú veľmi citlivé na nadmerné množstvo vody, ktoré ľahko naruší štruktúru a objem drevnej hmoty. Tým potom môžu vznikať nerovnosti na povrchu podlahy, alebo dokonca môže dôjsť až k úplnému znehodnoteniu podlahy, tzv. vydutiu parkiet. Pokiaľ teda dôjde k vyliatiu, alebo natečeniu väčšieho množstva vody na podlahu, je nutné túto vodu odstrániť, pokiaľ možno čo najrýchlejšie, aby ste sa vyhli prípadnému poškodeniu podlahy.

 

light dark

Created by canalmedia. © 3Dea, s.r.o. Všetky práva vyhradené.